Joe516
VIP Member
2019 Austrian Darts Open
Tournament Draw Bracket - Second Round Onwards
(1) Michael van Gerwen v Jamie Bain/Steve Lennon
(16) Darren Webster v Stephen Bunting/Patrick van den Boogaard
(8) Peter Wright v Andrew Gilding/Chris Dobey
(9) Jonny Clayton v Dietmar Burger/Tytus Kanik
(5) Adrian Lewis v Diogo Portela/Ryan Searle
(12) Dave Chisnall v Kim Huybrechts/Nathan Aspinall
(4) Daryl Gurney v Boris Koltsov/Johan Engstrøm
(13) Joe Cullen v Mark Webster/Dirk van Duijvenbode
(2) Gerwyn Price v Ross Smith/John Henderson
(15) Ricky Evans v Darius Labanauskas/Michael Rasztovits
(7) Mensur Suljovic v Raymond van Barneveld/Mark Wilson
(10) James Wade v Mervyn King/Devon Petersen
(6) Rob Cross v Jeffrey de Zwaan/Banjamin Fasching
(11) Michael Smith v Mark Barilli/Steve Beaton
(3) Ian White v Jamie Hughes/Patrick Tringler
(14) Max Hopp v Conan Whitehead/Keegan Brown
Schedule of Play
Friday May 3
First Round
Afternoon Session (1300 local time, 1200 BST)
Conan Whitehead v Keegan Brown
Boris Koltsov v Johan Engstrøm
Jamie Bain v Steve Lennon
Dietmar Burger v Tytus Kanik
Stephen Bunting v Patrick van den Boogaard
Ross Smith v John Henderson
Darius Labanauskas v Michael Rasztovits
Mark Webster v Dirk van Duijvenbode
Evening Session (1915 local time, 1815 BST)
Mark Barilli v Steve Beaton
Andrew Gilding v Chris Dobey
Diogo Portela v Ryan Searle
Kim Huybrechts v Nathan Aspinall
Jamie Hughes v Patrick Tringler
Raymond van Barneveld v Mark Wilson
Mervyn King v Devon Petersen
Jeffrey de Zwaan v Banjamin Fasching
Saturday May 4
Second Round
Afternoon Session (1300 local time, 1200 BST)
Ricky Evans v Labanauskas/Rasztovits
Joe Cullen v M Webster/Van Duijvenbode
Michael Smith v Barilli/Beaton
Daryl Gurney v Koltsov/Engstrøm
Dave Chisnall v Huybrechts/Aspinall
Jonny Clayton v Burger/Kanik
Adrian Lewis v Portela/Searle
Darren Webster v Bunting/Van den Boogaard
Evening Session (1915 local time, 1815 BST)
Gerwyn Price v R Smith/Henderson
Rob Cross v De Zwaan/Fasching
Peter Wright v Gilding/Dobey
Michael van Gerwen v Bain/Lennon
James Wade v King/Petersen
Mensur Suljovic v Van Barneveld/Wilson
Ian White v Hughes/Tringler
Max Hopp v Whitehead/Brown
Tournament Draw Bracket - Second Round Onwards
(1) Michael van Gerwen v Jamie Bain/Steve Lennon
(16) Darren Webster v Stephen Bunting/Patrick van den Boogaard
(8) Peter Wright v Andrew Gilding/Chris Dobey
(9) Jonny Clayton v Dietmar Burger/Tytus Kanik
(5) Adrian Lewis v Diogo Portela/Ryan Searle
(12) Dave Chisnall v Kim Huybrechts/Nathan Aspinall
(4) Daryl Gurney v Boris Koltsov/Johan Engstrøm
(13) Joe Cullen v Mark Webster/Dirk van Duijvenbode
(2) Gerwyn Price v Ross Smith/John Henderson
(15) Ricky Evans v Darius Labanauskas/Michael Rasztovits
(7) Mensur Suljovic v Raymond van Barneveld/Mark Wilson
(10) James Wade v Mervyn King/Devon Petersen
(6) Rob Cross v Jeffrey de Zwaan/Banjamin Fasching
(11) Michael Smith v Mark Barilli/Steve Beaton
(3) Ian White v Jamie Hughes/Patrick Tringler
(14) Max Hopp v Conan Whitehead/Keegan Brown
Schedule of Play
Friday May 3
First Round
Afternoon Session (1300 local time, 1200 BST)
Conan Whitehead v Keegan Brown
Boris Koltsov v Johan Engstrøm
Jamie Bain v Steve Lennon
Dietmar Burger v Tytus Kanik
Stephen Bunting v Patrick van den Boogaard
Ross Smith v John Henderson
Darius Labanauskas v Michael Rasztovits
Mark Webster v Dirk van Duijvenbode
Evening Session (1915 local time, 1815 BST)
Mark Barilli v Steve Beaton
Andrew Gilding v Chris Dobey
Diogo Portela v Ryan Searle
Kim Huybrechts v Nathan Aspinall
Jamie Hughes v Patrick Tringler
Raymond van Barneveld v Mark Wilson
Mervyn King v Devon Petersen
Jeffrey de Zwaan v Banjamin Fasching
Saturday May 4
Second Round
Afternoon Session (1300 local time, 1200 BST)
Ricky Evans v Labanauskas/Rasztovits
Joe Cullen v M Webster/Van Duijvenbode
Michael Smith v Barilli/Beaton
Daryl Gurney v Koltsov/Engstrøm
Dave Chisnall v Huybrechts/Aspinall
Jonny Clayton v Burger/Kanik
Adrian Lewis v Portela/Searle
Darren Webster v Bunting/Van den Boogaard
Evening Session (1915 local time, 1815 BST)
Gerwyn Price v R Smith/Henderson
Rob Cross v De Zwaan/Fasching
Peter Wright v Gilding/Dobey
Michael van Gerwen v Bain/Lennon
James Wade v King/Petersen
Mensur Suljovic v Van Barneveld/Wilson
Ian White v Hughes/Tringler
Max Hopp v Whitehead/Brown